شستن سگ با 7 نکته کلیدی

در زمان مطالعه این مقاله، از گوش دادن به موسیقی نیز لذت ببرید.

شستن سگ

شستن سگ با 7 نکته کلیدی

شستن سگ از موارد بسیار مهم در نگهداری از این حیوان زیبا و وفادار می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با  شستن سگ با 7 نکته کلیدی آشنا سازیم. حمام منظم برای سگ خود یک قسمت اساسی از نظافت مداوم و بهداشت مناسب است. البته، حمام به شما کمک می کند تا آلودگی قابل رویتی که سگ شما از طریق پیاده روی های شاد در محیط بیرون و یا در محیط های طبیعی با آن در تماس بوده است، پاک شود. اما حمام علاوه بر تمیز نگه داشتن سگ، به سالم نگه داشتن و جلوگیری از بیماری های انگلی نیز کمک می کند.

در حالی که شستن سگ برای همه سگ ها مهم است، اما همه آنها مستلزم استحمام بصورت روزانه نیستند. حمام کردن با عواملی مانند نژاد ، خز (مو) و محیط اطراف، همه در فاصله مناسب بین حمام ها تأثیر دارند. پس از تعیین میزان اسکراب مورد نیاز حیوان خانگی خود، با استفاده از این نکات تخصصی نحوه استحمام سگ، حمام را تا آنجا که ممکن است دلپذیر و بدون استرس کنید.

 

آنچه در این آموزش فرا خواهید گرفت:

 

شستن سگ و آماده سازی آن:

قبل از اینکه آب را باز کنید، وقت بگذارید و محیط شستشو را طوری تنظیم کنید که سگ شما تا آنجا که ممکن است راحت باشد و تجربه حمام کردن را به طور مثبت تداعی کند. به عنوان مثال می توانید قبل از حمام کردن موهای سگ خود را شانه بزنید.

جنیفر فریمن ، دامپزشک و متخصص مراقبت از حیوانات خانگی می گوید: “توصیه می شود که برای شانه زدن موهای سگ خود وقت بگذارید، مخصوصاً اگر آنها توله سگهایی با موهای بلند هستند که مرتباً گرفتار گره خوردن موهای خود می شوند. هنگامی که شروع به شستن ​​ سگ خود می کنید، موهای درهم و برهم و گره خورده می تواند تجربه ناخوشایندی برای حیوان خانگی شما در زمان شستشو داشته باشد.”

 

سگ خود را کجا حمام کنید:

ابتدا باید مکان مناسب برای استحمام سگ خود تعیین کنید. فریمن می گوید: “به عنوان یک نقطه شروع، اندازه و نژاد سگ خود را در نظر بگیرید تا فضای کافی برای شستشو داشته باشید و به بهترین وجه تعیین کنید که آیا سگ خود را در داخل خانه یا خارج از خانه استحمام می کنید.”

برای سگ های مخصوصاً کوچک ، یک سینک ظرفشویی بهترین عملکرد را دارد. سینک ظرفشویی همانند یک وان حمام است که می تواند طیف وسیعی از اندازه های نژاد کوچک سگ را در خود جای دهد.

شستن سگ در خارج از خانه به جای خانه ممکن است یک انتخاب مناسب برای نژادهای خاص در برخی از فصول باشد.

هرگز بصورت مستقیم بر روی سر سگ آب نگیرید

شرایط آب ایده آل برای شستن سگ:

اگر می خواهید سگ خود را در خارج از خانه استحمام کنید تا جایی که ممکن است از آب ولرم با فشار آب مناسب استفاده نمایید. فشار آب زیاد برای حیوان شما خطرناک است.

فریمن می گوید: “چه شلنگ باشد و چه سرشویی ، اطمینان حاصل کنید که فشار آب کم و آب آن ولرم است.”

آب باید به اندازه کافی گرم باشد تا سگ شما راحت باشد. بهترین روش برای اندازه گیری دمای آب فرو بردن آرنج خود در آب است. این را بخاطر بسپارید آب سردتر و گرمتر باعث تمیز تر شدن نمی شود. (اگر خودتان حمام سرد و خیلی گرم را دوست ندارید ، در نظر بگیرید که حیوان خانگی شما نیز از این کار خوشش نمی آید).

 

وسایلی که برای شستن سگ خود نیاز دارید:

ابتدا یک لباس راحت تن خود کنید تا که در حین حمام کردن سگ خود خسته نشوید و  البته منتظر خیس شدن توسط سگ خود باشید. سپس تمام وسایل مورد نیاز برای شستشو را جمع کنید و در نزدیکی خود بگذارید (خیلی بهتر است که اکنون این کار را انجام دهید تا اینکه وقتی سگ خیس شما می لرزد ، چیزهای گمشده را پیدا کنید!).

شما به حوله های جاذب احتیاج دارید، از جمله یک دستمال اضافی برای اینکه حیوان خانگی شما هنگام خیس بودن بعد از حمام روی آن بایستد. شما به شامپویی مخصوص سگ ها احتیاج دارید (می توانید بهترین مدل شامپو را از دامپزشک خود سوال نمایید). مجموعه ای از شانه ها و برس ها را مناسب نوع نژاد و مو سگ خود تهیه کنید.

 

شستن سگ خود:

اکنون آماده شستشو است. ابتدا آب را امتحان کنید تا مطمئن شوید ولرم است. سپس به آرامی و صبر تمامی قسمت های بدن سگ بجز سر سگ را با آب خیس نمایید. مراقب باشید آب مستقیم روی سر سگ خود نگیرید. برای جلوگیری از ریختن مستقیم آب بر روی سر حیوان و جلوگیری از ورود آب به گوش ها می توانید از کاورهای مخصوص اینکار استفاده نمایید.

کاور مخصوص سر سگ برای زمان استحمام

در مرحله بعدی، حیوان خانگی خود را با شامپو کف مالی کنید. از مالیدن شامپو به مناطق حساس از جمله چشم و صورت خودداری کنید. شامپو را بر روی کف دستان خود ریخته سپس بر روی بدن حیوان بمالید. در صورت نیاز به کف بیشتر مقداری آب بر روی بدن بگیرید. هنگام مالیدن شامپو، سگ خود را ماساژ دهید، دقیقا به همان روشی که می خواهید یک شخص را ماساژ بدهید. کاملاً دلپذیر باشد! قبل از شستشوی کامل با آب، بگذارید شامپو برای چند دقیقه روی موهای سگ شما بماند.

در انتها می توانید با دست خیس و یا پارچه نرم مرطوب (خیس نباشد بصورتی که از آن آب بچکد) صورت و گوش های حیوان خود را تمیز نمایید.

سگ را حتما بصورت کامل بعد از استحمام خشک نمایید

خشک کردن سگ خود بعد از حمام:

مهم نیست که کجا سگ خود را استحمام می کنید، خشک کردن را فراموش نکنید. قسمت اساسی فرآیند شستن سگ، برای خشک کردن سگ می باشد.

فریمن می گوید: “صرف نظر از این که سگ خود را در داخل یا داخل خانه استحمام کنید، خشک کردن او با حوله مهم است.”سگها با پوشش سنگین تر (موهای زیاد و متراکم) باید کاملاً خشک شوند تا از ایجاد نقاط مرطوب در زیر موها جلوگیری شود که منجر به ایجاد لکه های گرم می شود. لکه های گرم یک اختلال پوستی شایع  در سگ ها است که به عنوان درماتیت مرطوب حاد نیز شناخته می شود. این لکه ها باعث ایجاد زخم و درد می شود.

 

نکات ایمنی برای شستن سگ:

خواه سگ شما به طور منظم از حمام لذت ببرد یا اینکه مانند یک متقلب از شستشو فراری باشد، شما می بایست برخی از اقدامات را برای حفظ ایمنی در زمان حمام به کار ببندید.

فریمن خاطرنشان می کند: “مگر اینکه سگ شما بتواند هنگام حمام بی حرکت بنشیند یا بتوانید آنها را با دست خود مهار کنید، مهم است که در صورت لزوم جایی برای اتصال آنها داشته باشید تا از فرار در اواسط حمام جلوگیری کنید.هرگز سگ خود را بدون مراقبت رها نکنید.”

وی همچنین به آبکشی کامل بعد از مالیدن شامپو بر روی بدن حیوان خانگی هشدار می دهد تا اطمینان حاصل کنند که هرگونه شامپوی باقی مانده را کاملاً بشویید. فریمن می گوید: “عدم انجام این کار می تواند منجر به درماتیت تماسی یا لکه های گرم، ضایعات مرطوب و آلوده شود”.

با در نظر گرفتن این نکات ، شما آماده یک فرآیند شستن سگ خود بصورت ایمن ، موفق و بدون استرس خواهید بود.

 

دوست عزیز، مقاله “شستن سگ با 7 نکته کلیدی” از سایت www.tractive.com توسط تیم نویسندگان My Pet Corp ترجمه و در اختیار شما قرار گرفته است. ممکن است نحوه ترجمه آن در بعضی قسمت ها دچار اشکال باشد. خرسند خواهیم شد در صورت وجود این مشکل ما را در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات

10 ماده غذایی مضر برای پرنده
تغذیه پرنده
تیم نویسندگان

10 ماده غذایی مضر برای پرنده

10 ماده غذایی مضر برای پرنده، پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند. بسیاری از صاحبان پرنده ها، وعده غذایی خود را با پرنده خود شریک می شوند.

ادامه مطلب »