ورم معده در سگ ها

در زمان مطالعه این مقاله، از گوش دادن به موسیقی نیز لذت ببرید.

ورم معده در سگ ها

ورم معده در سگ ها

ورم معده در سگ ها یکی از رایج ترین دلایل مراجعه سگ ها به دامپزشک هنگام استفراغ یا اسهال است. هر دوی اینها علائم غیر اختصاصی از انواع بیماریها و فرآیندهای بیماری محسوب می شوند. یکی از این بیماری ها وضعیتی به نام ورم معده است.

آنچه در این مطلب مطالعه خواهید نمود:

 

ورم معده در سگ ها

ورم معده در سگ ها چیست؟
به معنای واقعی التهاب معده یا ورم معده می تواند یک دوره حاد ناراحتی معده در سگ شما باشد. همچنین می تواند با شرایط مزمن بیشتری همراه باشد. می تواند توسط تأثیرات خارجی مانند غذا و سموم ایجاد شود اما همچنین می تواند ناشی از اختلالات متابولیکی انگل های روده و حتی سرطان باشد.

ورم معده در سگ ها

علائم ورم معده در سگ ها چیست؟
از آنجا که معده سگ شما بخشی از دستگاه گوارش فوقانی وی است، علامت اصلی ورم معده استفراغ است. علائم دیگر می تواند کاهش اشتها و بی حالی باشد. گاهی اوقات چندین بار استفراغ می تواند مری سگ شما را تحریک کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ممکن است شروع به دیدن خون در استفراغ سگ خود کنید.

البته، استفراغ خونی می تواند نشانه چیز جدی تری باشد. بنابراین در صورت مشاهده این علامت همیشه به دنبال دامپزشکی باشید و از درمان خانگی و سر خود پرهیز نمایید. اگر ورم معده به اندازه کافی شدید یا مزمن باش ، ممکن است در مدفوع سگ خود خون مشاهده نمایید. همچنین ممکن است شکمی دردناک داشته باشند و در این حالت سگ با کمی قوس دادن کمر و برای کم کردن شکم درد بایستد.

 

دلایل ورم معده در سگ ها چیست؟
ورم معده حاد موضوعی است که معمولاً در سگ مشاهده می شود. بیشتر این قسمت ها ناشی از عدم احتیاط در رژیم غذایی است، که به این معنی است که سگ شما چیزی را خورده است که برای او مفید نبوده است. ممکن است بعلت استفاده از مواد غذایی خراب (تاریخ مصرف گذشته)، غذای خام (که مخصوص سگ شماست یا برای مصرف انسان است) غذای آلوده به باکتری، غذاهای چرب و حتی مواد غیر غذایی مانند زباله یا خاک بستر و یا مدفوع گربه باشد.

دلایل دیگر ورم معده همچنین می تواند از طریق داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، آنتی بیوتیک ها، کپک ها، بیماری های کبدی، عفونت های قارچی، تومورهای ماست سل مرتبط با دستگاه گوارش سگ شما و پانکراتیت باشد. اگر سگ شما از استفراغ مزمن یا متناوب رنج می برد که ممکن است دو هفته یا بیشتر طول کشیده باشد ممکن است از یک نوع مزمن تر از ورم معده رنج ببرد.

 

چگونه التهاب معده در سگ ها تشخیص داده می شود؟
وقتی سگ خود را بدلیل استفراغ که مزمن نبوده است پیش دامپزشک می برید(در زمان کمتر از دو هفته) آنها با تشخیص اولیه به بررسی کار خون و مدفوع کار خود را شروع می نمایند. چک کردن مدفوع به دامپزشک شما اطلاع می دهد که آیا سگ شما انگلی از روده خود خارج کرده است یا خیر. کار خون به دامپزشک شما نگاهی به عملکرد اعضای بدن می اندازد، به او بگویید که آیا سگ شما از همه استفراغ بدنش کم شده است یا عدم تعادل الکترولیت از همه استفراغ او وجود دارد.

اگر در زمان لمس شکم سگ خود، سگ دچار درد شود، دامپزشک شما ممکن است بخواهد عکس برداری از شکم انجام دهد و سگ شما را از نظر لوزالمعده آزمایش کند. عکسبرداری با اشعه ایکس از شکم به دامپزشک کمک می کند تا در صورت وجود الگوی گاز غیر طبیعی در دستگاه روده سگ یا وجود جسم خارجی، آن را مشاهده کند. اگر ورم معده سگ شما مزمن است، دامپزشک شما ممکن است بخواهد آزمایشات تخصصی تری انجام دهد.

 

ورم معده در سگ ها چگونه درمان می شود؟
بسیاری از موارد ورم معده حاد، خود محدود کننده در نظر گرفته می شود و ممکن است بدون هیچ گونه مراقبت پزشکی واقعی دامپزشکی بهبود یابد. اگر سگ شما شروع به استفراغ کرد، بلافاصله به مدت 24 ساعت از دادن غذا خودداری کنید اما به سگ خود اجازه دهید به مقدار کمی آب دسترسی داشته باشد. اگر سگ شما با نوشیدن فقط آب استفراغ می کند، بلافاصله به دنبال دامپزشک باشید.

اگر بعد از 24 ساعت سگ شما استفراغی نشان نداد سعی کنید به او یک رژیم غذایی سالم مانند مرغ یا بوقلمون آسیاب شده با برنج سفید یا سیب زمینی سفید بدهید. به آنها یک وعده غذایی کوچک و بصورت مکرر بدهید (حجم کم غذا در وعده های بیشتر در روز)، برخلاف یک یا دو وعده در روز. غذای معمولی سگ خود را به تدریج بعد از چند روز با رژیم فعلی مخلوط کنید تا دوباره به غذای اصلی خود برگردد. اگر در هر مرحله سگ شما شروع به علائم قبلی (استفراغ) کرد دوباره به دنبال دامپزشکی باشید.

ورم معده در سگ ها

مراقبت های پزشکی و دامپزشکی شامل مایعات درمانی برای جبران از دست دادن مایعات بدن سگ شما بخاطر استفراغ است. این کار می تواند بصورت زیر جلدی تزریق شود یا اگر مورد سگ شما شدیدتر باشد، می تواند از طریق وریدی تجویز شود.

دامپزشک همچنین سگ شما را برای جلوگیری از حالت تهوع (به عنوان مثال Cerenia)، از محافظت کننده های دستگاه گوارش (به عنوان مثال Sucralfate) و داروهایی که به تسکین هرگونه زخم کمک کند (به عنوان مثال Omeprazole ، Pepcid) کمک بگیرد.

درمان موارد مزمن گاستریت به هر آنچه باعث علائم مزمن سگ شما می شود بستگی دارد. به همین ترتیب، پیش آگهی ورم معده حاد خوب است، اما پیش آگهی ورم معده به علت اصلی بستگی دارد. اگر در مورد استفراغ سگ خود نگرانی دارید، با دامپزشک در مورد خطر ورم معده صحبت کنید.

دوست عزیز، مقاله “ورم معده در سگ ها” از سایت www.thesprucepets.com توسط تیم نویسندگان My Pet Corp ترجمه و در اختیار شما قرار گرفته است. ممکن است نحوه ترجمه آن در بعضی قسمت ها دچار اشکال باشد. خرسند خواهیم شد در صورت وجود این مشکل آن را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات

10 ماده غذایی مضر برای پرنده
تغذیه پرنده
تیم نویسندگان

10 ماده غذایی مضر برای پرنده

10 ماده غذایی مضر برای پرنده، پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند. بسیاری از صاحبان پرنده ها، وعده غذایی خود را با پرنده خود شریک می شوند.

ادامه مطلب »