چرا گربه من خاک بستر می خورد؟

در زمان مطالعه این مقاله، از گوش دادن به موسیقی نیز لذت ببرید.

چرا گربه من خاک بستر می خورد؟

چرا گربه من خاک بستر می خورد؟

چرا گربه من خاک بستر می خورد؟ به دلایل مختلف گربه ها ممکن است خاک بستر و  یا سایر مواد نامطلوب را بخورند. از این رفتار به عنوان Pica یا خوردن مواد غیر غذایی یاد می شود.
Pica دلایل مختلفی دارد و ممکن است ناشی از جدا کردن ناگهانی بچه گربه ها از مادرشان رخ دهد. گربه های دارای Pica می توانند به سراغ مواد مختلف از جمله: پلاستیک، پارچه، رشته، کاغذ، خاک و یا حتی بستر بروند.

برخی از اشکال Pica ممکن است نسبتاً بی ضرر یا آزار دهنده باشد، مانند لیسیدن کیسه های پلاستیکی. اما خوردن مواد غیر غذایی می تواند انسداد روده برای گربه ایجاد کند. همچنین، می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد.

 

آنچه در این مطلب مطالعه می نمایید:

چرا گربه من خاک بستر می خورد؟

اگر گربه یا بچه گربه شما در حال خوردن خاک بستر است، این می تواند یک مسئله بهداشتی یا رفتاری باشد. اگر شک دارید که این یک مسئله بهداشتی است، باید بلافاصله گربه خود را نزد دامپزشک ببرید، مخصوصاً اگر این رفتار به طور ناگهانی ظاهر شود. برخی از بچه گربه ها ممکن است صرفاً به دلیل کنجکاوی، خاک بستر بخورند که این عادت به مرور از بین می رود.

 

کم خونی
خوردن خاک بستر می تواند نشانه ای از بیماری گربه شما باشد، به ویژه کم خونی. کم خونی بیماری است که گربه ای مبتلا می تواند این علامت را از خود نشان دهد. کم خونی زمانی اتفاق می افتد که کمبود گلبول قرمز و هموگلوبین وجود داشته باشد.

صاحبان گربه باید لثه هایی را که رنگ پریده ، سفید یا مایل به آبی دارند بررسی کنند. کم خونی می تواند کمبود آهن، مواد معدنی کمیاب، ویتامین ها یا اسیدهای چرب ضروری را نشان دهد.

چرا گربه من خاک بستر می خورد؟

علاوه بر این، اگر گربه شما در حال خوردن بستر است، این نیز می تواند نشانه سرطان خون (که خود باعث کم خونی می شود) یا بیماری کلیوی باشد.

دامپزشک شما یک معاینه استاندارد، شامل شمارش کامل خون (CBC) و تجزیه و تحلیل ادرار را انجام می دهد. با شمارش خون مشخص می شود که آیا گربه واقعاً دچار کم خونی است یا خیر و با تجزیه ادرار میزان غلظت ادرار مشخص می شود. ادرار بیش از حد رقیق نشان دهنده بیماری کلیه است. اگر گربه شما علائم انسداد را نشان دهد، دامپزشک شما رادیوگرافی یا MRI انجام می دهد.

 

کمبودهای تغذیه ای
گربه شما اگر غذای کافی دریافت نکند ، می تواند بستر بخورد. کمبود ویتامین A، ویتامین B1 (تیامین)، ال کارنیتین، منیزیم، پیروات کیناز، سدیم و یا تورین نیز ممکن است باعث خوردن بستر در گربه ها شود. بسترهای سفالی حاوی مواد معدنی است که ممکن است کمبود را جبران کند. دامپزشک یا متخصص تغذیه دامپزشکی می تواند تغییرات یا مکمل های غذایی را توصیه کند.

 

بچه گربه های کنجکاو
بچه گربه ها ممکن است به دلیل کنجکاوی، بستر بخورند، بنابراین توصیه می شود تا زمان بالغ شدن از بسترهایی که حالت گلوله گلوله شدن دارند استفاده نکنید. خوردن این بسترهای گلوله شده ممکن است باعث انسداد روده شود. حتما از یک بستر غیر رسی و غیر شیمیایی استفاده کنید و استفاده از آن را کنترل کنید.

اگر می بینید بچه گربه شما این بستر را می خورد بلافاصله او را از بستر خارج کنید. البته اول مطمئن شوید که بچه گربه شما ابتدا کار خود را تمام کرده است.

 

چگونه جلوی خوردن بستر گربه خود را بگیریم
هنگامی که شما برای گربه تان از یک بستر خاص استفاده می کنید، می توانید بر روی تغییر جهت رفتار او از خوردن بستر تمرکز کنید. البته بستر انواع مختلفی دارد: خاک رس، کلوخه (معطر و بدون بو)، ذرت، گندم یا کاغذ. اگر گربه شما بستر خاصی را می خورد، یک بستر دیگر را امتحان کنید.

گربه شما ممکن است خسته شود. اگر می بینید که او زباله می خورد، رفتار را با بازی هدایت کنید. یک توپ چروک یا موش اسباب بازی را پرتاب کنید، یا یک اسباب بازی قلاب ماهیگیری را آویزان کنید و او را از جعبه بستر دور کنید.

رژیم غذایی گربه خود را دوباره ارزیابی کنید. غذایی را که تغذیه می کنید به روز کنید، به خصوص اگر غذای خشک درجه یک سوپرمارکت باشد. بسیاری از گزینه های غذایی با کیفیت بالا از نظر تغذیه ای کامل تر هستند. سعی کنید از یک اسباب بازی طبیعی برای بازی استفاده کنید.  این کار باعث افزایش زمان بازی می شود. به اسباب بازی های پازل غذا نیز یک نگاه کنید، این اسباب بازی ها باعث کنجکاوی و تشویش گربه شما به پیدا کردن غذا می شوند.

روش های زیادی برای سرگرمی با استفاده از وسایل متداول خانگی و همچنین مدل های مختلف در فروشگاه های حیوانات خانگی وجود دارد. اسباب بازی های پازلی برای سرگرمی گربه شما کار می کند تا غذای خود را بدست آورد، بنابراین او را از رفتار نامطلوب خوردن بستر منحرف می کند. یک گلدان چمن گربه تهیه نمایید. باز این کار، یک حواس پرتی از  خوردن بستر برای گربه خود ایجاد می کنید و به گربه شما چیز دیگری می دهد تا بجوید.

چرا گربه من خاک بستر می خورد؟

دوست عزیز، مقاله “چرا گربه من خاک بستر می خورد؟” از سایت www.thesprucepets.com توسط تیم نویسندگان My Pet Corp ترجمه و در اختیار شما قرار گرفته است. ممکن است نحوه ترجمه آن در بعضی قسمت ها دچار اشکال باشد. خرسند خواهیم شد در صورت وجود این مشکل آن را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات

10 ماده غذایی مضر برای پرنده
تغذیه پرنده
تیم نویسندگان

10 ماده غذایی مضر برای پرنده

10 ماده غذایی مضر برای پرنده، پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند. بسیاری از صاحبان پرنده ها، وعده غذایی خود را با پرنده خود شریک می شوند.

ادامه مطلب »